S prodloužením večerů, přichází období plesů a společenských večerů. Součástí každé takové akce je zpravidla tombola, která dokáže udělat večer velmi zajímavým, zvlášť, když ve slosování jsou atraktivní ceny.
Dnešním exkursem do oblasti "loterie" bychom chtěli alespoň v krátkosti upozornit na úskalí, která hrozí pořadatelům, pokud při tombole nebudou postupovat v souladu s platnou legislativou.
Do slosování jsou zařazeny pouze prodané vstupenky (vstupenky se většinou prodávají mimo konanou akci, nejčastěji několik týdnů předem nebo při vstupu na konanou akci). V tomto případě není nutné žádat příslušný orgán o vydání povolení k provozování tomboly. Tento typ podléhá pouze ohlášení místně příslušnému finančnímu úřadu nejméně 15 dní předem. Tato oznamovací povinnost není zpoplatněna.
Tombola je loterie, při které se do slosování zahrnují pouze prodané losy; losy se prodávají a výhry vydávají v den a na místě slosování. Tombolu lze provozovat pouze na základě povolení orgánu státního dozoru (§6 odst.1, písm.a).
Prodávané losy nebo jinak pojmenované slosovatelné papíry musí být očíslovány, opatřeny razítkem provozující organizace a k jejich použití musí dát souhlas obecní úřad. Do slosování mohou být zahrnuty pouze prodané losy a slosování musí být veřejné (§8 odst.2).
Během některých akcí jsou prodávány tzv. ruličky, které obsahují text "tento los vyhrává..." a "tento los nevyhrává", kdy se účastník dozví ihned po otevření losu, zda vyhrál.
Jedná se o okamžitou loterii, kterou může provozovat pouze stát nebo akciová společnost (se sídlem na území České republiky, která má jako předmět podnikání provozování loterií a jiných podobných her, jejíž veškeré akcie znějí na jméno; je-li akcionářem této akciové společnosti jiná akciová společnost, musí i její veškeré akcie znít na jméno; základní kapitál této akciové společnosti musí činit nejméně 100 000 000 Kč).
Zde najdete správné číslo účtu příslušného FÚ k placení daní...
Kliknutím na odkaz zkontrolujte, zda jste vše řádně a v termínu zaplatili!
© 2013 • Vladimír Lukáš